Jak przeszklenia pomagają zmniejszyć hałas?
Codziennie jesteśmy narażeni na działanie hałasu, który na dłuższą metę działa szkodliwie – powoduje problemy ze słuchem czy zwiększa ryzyko chorób. Istnieje wiele sposobów jego ograniczenia – jednym z najskuteczniejszych jest szkło dźwiękochłonne.
2021-10-20, 10:30

Jak hałas wpływa na zdrowie

Hałas jest jednym z największych zagrożeń współczesnego świata. Jest wszechobecny, ciężki do zwalczenia i może powodować poważne problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, w Europie na działanie hałasu drogowego o natężeniu większym niż 55 dB narażonych jest 125 milionów ludzi[1].

Oprócz zanieczyszczenia powietrza czy wody, coraz głośniej mówi się o zanieczyszczeniu dźwiękowym. Niepożądane dźwięki o dużej głośności i natężeniu to zagrożenie nie tylko dla zmysłu słuchu, ale również innych aspektów zdrowia. Poziomy hałasu przekraczające 65 dB to zwiększone ryzyko nadciśnienia, zawału serca czy udaru. Spędzenie ośmiu godzin w środowisku, w którym hałas przekracza 85 dB może prowadzić do utraty słuchu.

Długotrwała ekspozycja na działanie hałasu powoduje również problemy ze zdrowiem psychicznym, zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania na depresję. Powoduje również problemy ze snem, które mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. Hałas utrudnia zaśnięcie i zaburza rytm snu, co przekłada się na niewłaściwą gospodarkę hormonalną oraz zmniejszoną odporność organizmu, która może poskutkować chorobami.

Prawo a hałas

Walka z hałasem jest trudna i uciążliwa, gdyż nie można go wyeliminować całkowicie, a jedynie ograniczać. Pokazuje to efekt Lombarda – przebywając w głośnym środowisku, będziemy głośniej mówić, żeby zostać dobrze zrozumianym, ale przyczynimy się w ten sposób do zwiększenia ogólnej głośności, co doprowadzi do konieczności jeszcze głośniejszej rozmowy itd. Dobrze widać to na przykładzie ptaków – te mieszkające w miastach śpiewają głośniej niż te z lasów, gdyż muszą przebić się przez hałas[2].

Unijna Dyrektywa 2002/49/WE głosi, że dopuszczalny poziom hałasu w porze dziennej (6:00-22:00) w terenie zabudowanym nie powinien przekraczać 60 dB, zaś w nocy nie może być wyższy niż 50 dB. Z hałasem walczy się instalując m. in. ekrany akustyczne, które pochłaniają fale dźwiękowe pochodzące z ruchu drogowego. Można go ograniczać również we własnym domu – najłatwiej za pomocą odpowiedniego przeszklenia.

Szkło w oknach, ciszej w domu

Szkło dźwiękochłonne to specjalny rodzaj szkła laminowanego, którego głównym celem jest wytłumienie dobiegających z zewnątrz fal dźwiękowych. Czynnikami decydującymi o skuteczności redukcji natężenia dźwięku są grubość szklanych tafli oraz znajdującej się między nimi folii wykonanej z PVB (poliwinylobutyralu).

Przykładem szkła wykonanego w tej technologii jest Pilkington Optiphon™. Jest to bezpieczne szkło laminowane zaprojektowane z myślą o polepszeniu izolacyjności akustycznej wnętrza. Parametry akustyczne szkła określa współczynnik Rw, który informuje o izolacyjności akustycznej przegrody i wyrażany jest w decybelach. Dla pojedynczych szyb laminowanych Pilkington Optiphon™ w zależności od grubości możemy osiągnąć współczynnik Rw nawet do 43 dB, w przypadku szyb zespolonych jedno i dwukomorowych możemy uzyskać współczynnik Rw do około 50 dB. Pamiętać należy, że izolacyjność akustyczną określa się na podstawie skali logarytmicznej – zmniejszenie hałasu o 10 dB będzie przez słuchacza odbierane jako redukcja o połowę.

Badania pokazują, że przebywanie w cichym środowisku to mniejsze ryzyko problemów ze słuchem, chorób serca, stresu czy depresji. Poza tym warto czasami odpocząć od zgiełku i hałasu współczesnego świata, przebywając w ciszy. Szkło dźwiękochłonne pomaga w jej osiągnięciu, zapewniając nie tylko barierę przed niechcianymi dźwiękami, ale również spokój ducha.

KONIEC

 


O firmie:

NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: Motoryzacyjnym, Architektonicznym i Nowych Technologii. Sektor architektoniczny dostarcza szkło do zastosowań architektonicznych, energii słonecznej oraz innych sektorów. Sektor motoryzacyjny obsługuje rynek oryginalnego wyposażenia (OE) i części zamienne (AGR). Nowe Technologie to sektor obejmujący zróżnicowane i złożone procesy biznesowe i produkcyjne takie jak soczewki, światłowody do drukarek i skanerów, specjalistyczne włókno szklane służące do produkcji kordów stosowanych w paskach rozrządu oraz płatki szklane.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.

 

Kontakt dla dziennikarzy:

Ewelina Wójcicka, Marketing Communications Coordinator, Pilkington IGP

tel.: +48 22 548 75 03

e-mail: Ewelina.Wojcicka@pl.nsg.com

[1] https://ec.europa.eu/environment/noise/europe_en.htm

[2] https://www.sciencedaily.com/releases/2012/02/120222132930.htm

KONTAKT / AUTOR
Ewelina Wójcicka
Marketing Communications Coordinator
Pilkington IGP
+48 22 548 75 03
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.