„Od piasku do szkła” od 17 marca do obejrzenia w Skierniewicach
Stworzona przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oraz NSG Group wystawa „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” od 17 marca będzie dostępna dla zwiedzających w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach.
2022-03-14, 09:58

Z małego ziarna wiele szkła

Wystawa „Od piasku do szkła” miała swoją premierę w 2020 roku, kiedy to po raz pierwszy można było ją obejrzeć w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Jest ona efektem współpracy między Muzeum, a NSG Group, jednym z największych producentów szkła na świecie. Łączy w sobie sandomierskie tradycje szklarskie, edukacyjne umiejętności muzealników i fachową wiedzę wytwórców. Poza Sandomierzem można ją było oglądać także w Krośnie i Krakowie.

Wspieranie kultury i sztuki od zawsze było dla nas ważne – mówi Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Szkła Architektonicznego NSG Group Region Wschodni. – Cieszymy się, że współtworzona przez nas wystawa jest doceniana przez muzealników i zwiedzających, co potwierdzają opinie, które otrzymaliśmy z poprzednich lokalizacji. Mam nadzieję, że przypadnie ona skierniewiczanom do gustu i wierzę, że nie jest to ostatnie miejsce, w którym można ją będzie obejrzeć.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć na ekspozycji m.in. odzież hutniczą czy makietę sandomierskiego pieca float. Oprócz tego znajdą na wystawie mnóstwo informacji opisujących bogatą i barwną historię produkcji szkła w Polsce.

Jedna tafla, tysiąc zastosowań

Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach na co dzień zajmuje się działalnością edukacyjną, warsztatową i wystawienniczą. W jego ramach działają: Kinoteatr Polonez, Radio RSC, Akademia Twórczości, Klub Konstancja oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Centrum zajmuje się także promocją regionalnego dziedzictwa kulturowego.

W połowie 2020 roku skontaktowało się z nami Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, które zaproponowało wystawę „Od piasku do szkła”. Po obejrzeniu wirtualnego spaceru uznaliśmy, że chętnie pokazalibyśmy ją mieszkańcom miasta oraz regionu. W Skierniewicach szklarskie tradycje są żywe: od lat funkcjonuje u nas zakład produkcji szkła Pilkington, a w latach 1922-1996 istniała prężnie działająca huta szkła. Współpraca z osobami reprezentującymi grupę NSG przebiega – śmiało mogę użyć tego stwierdzenia – wzorcowo – mówi Agnieszka Kubik-Śliczniak, zastępca dyrektora Centrum Kultury i Sztuki.

W ramach „Od piasku do szkła” przewidziano szereg warsztatów dla dzieci, a także plenerową ekspozycję opisującą historię skierniewickiej huty szkła. Oprócz tego opracowano szklany spacer w formie stałych tablic wystawowych oraz pomysł budowy szklarni miejskiej przy Centrum Kultury i Sztuki. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 17 marca, a już 19 marca w ramach zwiedzania będzie można zobaczyć m.in. pokazy palenia szkła ogniochronnego oraz pękania różnych typów szkła.

KONIEC

 

O firmie:

NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: Motoryzacyjnym, Architektonicznym i Nowych Technologii. Sektor architektoniczny dostarcza szkło do zastosowań architektonicznych, energii słonecznej oraz innych sektorów. Sektor motoryzacyjny obsługuje rynek oryginalnego wyposażenia (OE) i części zamienne (AGR). Nowe Technologie to sektor obejmujący zróżnicowane i złożone procesy biznesowe i produkcyjne takie jak soczewki, światłowody do drukarek i skanerów, specjalistyczne włókno szklane służące do produkcji kordów stosowanych w paskach rozrządu oraz płatki szklane.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.

 

Kontakt dla dziennikarzy:

Ewelina Wójcicka, Marketing Communications Coordinator, Pilkington IGP

tel.: +48 22 548 75 03

e-mail: Ewelina.Wojcicka@pl.nsg.com

KONTAKT / AUTOR
Ewelina Wójcicka
Marketing Communications Coordinator
Pilkington IGP
+48 22 548 75 03
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.